Kam s vyjetým motorovým olejem?

Sdílet přes

Česká inspekce životního prostředí varuje před nelegálním používáním motorového oleje. Hrozí pokuta až 10 milionů korun.

„Dle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, je povinnost použité motorové oleje ekologicky likvidovat; jejich likvidace vyléváním do přírody, kanalizace, či nevhodné spalování apod. není přípustná,“ reagovala na stránkách České inspekce životního prostředí Jana Rambousková na dotaz, zda je možné vyjetým motorovým olejem natřít plot. Odpověď je nasnadě – NE.

Podle §3 a §28 zákona o odpadech je použitý motorový olej odpad. Jeho likvidaci tedy může zajistit jenom oprávněná osoba, která má souhlas s provozem zařízení na likvidaci či další využití oleje od krajského úřadu. V opačném případě hrozí oběma stranám, původci odpadu i jeho příjemci bez potřebného oprávnění, pokuta – fyzické osobě do výše 1 milionu korun, právnické osobě až 10 milionů korun.

Recyklace je fajn, ale pokud chce člověk chránit životní prostředí, i svou kapsu, je dobré pamatovat na to, že vyjetý motorový olej patří pouze do zařízení, které je ke sběru nebo využívaní oleje určené.

POZOR – od 1. října 2015 není možné vyjetý motorový olej vracet na zpětný odběr. Vzhledem k snižující se ceně ropy se v současné době se olej ani nevykupuje.

Potřebujete pomoct s vyjetým motorovým olejem? Obraťte se na nás. Vše zařídíme rychle, ekologicky a v souladu se zákonem.

 

Neváhejte nás kontaktovat nebo použijte online poptávku.

 

Mohlo by vás zajímat

Služby pro autoservisy

Likvidace a odstranění odpadů u autoservisů. Výkup olejů, autobaterií. Průběžné vedení evidence odpadů, zpracování ročního hlášení produkce odpadů…

Recyklace

Jak správně naložit se starým papírem, sklem, plasty nebo pneumatikami…